VELIKONOCE v BOSNĚ A HERCEGOVINĚ a v  CHORVATSKU

Bosna a Hercegovina – 1x ubytování v hotelu „Holiday“ se snídaní, Sarajevo (vstup do bazénu v ceně)

Chorvatsko – Tučepi – 5x ubytování AP/studia Danica***

4.4. – 11.4.2023

Cena:   8 490,- Kč/dosp. osoba        7 990,- Kč/dítě do 12 let

 

 

velikonoce ve Splituvelikonoce-chorvatsko

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ubytování:

1x hotel Holiday se snídaní – volný vstup do hotelového bazénu, fittness (Sarajevo), 5x ubytování s večeří v Tučepi – AP dům Danica

 

 

hotel „Holiday“ – Sarajevo    ( https://www.hoteleuropegroup.ba/ba/holiday/hotel  )

 

hotel Holiday Sarajevopokoj hotel Holiday

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bazen hotel Holiday Sarajevorestaurace hotel Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM: 1 den (úterý): odjezd v podvečerních hodnách  – noční přejezd do Bosny a Hercegoviny  2.den ( středa ) příjezd v ranních hodinách do Bosny a Hercegoviny – k bosenským pyramidám Visoko, prohlídka pyramid, přejezd do Sarajeva, ubytování. 3. den ( čtvrtek ) : snídaně,  prohlídka Sarajeva ( cca 6 hod.),  poté přejezd do Chorvatska, ubytování v letovisku Tučepi – Ap dům Danica, večeře.  4. den  ( pátek ) :  volný den, prohlídka letoviska, večeře  5. den ( sobota) :  osobní volno, možnost fakultativního výletu do Splitu a Omiše (25€/dosp.os., 20€/dítě do 12 let), večeře, 6. den ( neděle ) :  osobní volno, možnost fakultativního výletu do Mostaru ( 44€/dosp.os., 30€/dítě do 12 let) , večeře, 7. den ( pondělí) : odjezd do letoviska Makarské – dopolední prohlídka velikonočně vyzdobeného letoviska, ochutnávka místních specialit a vína, večeře  8.den ( úterý) : v ranních hodinách odjezd do ČR – příjezd do ČR ve večerních hodinách

Cena zahrnuje: dopravu autokarem, 6x ubytování v AP/studiu, stravování ( 1x snídaně, 6x večeře), TV, SAT, WiFi, klimatizaci, výlet na Makarskou, pobytovou taxu, služby delegáta, pojištění CK

Cena nezahrnuje: komplexní pojištění léčebných a úrazových výloh v zahraničí včetně pojištění stora ( lze sjednat v CK  400 Kč/osoba/zájezd), rekreační poplatek v hotelu Holiday(BiH) – 1,3 euro (platí se na místě), fakultativní výlety,

Na tento zájezd se nevztahují žádné časové či jiné slevy. Počet míst je omezen.

Cestovní kancelář si vyhrazuje právo na změnu programu s ohledem na počasí

 

BOSENSKÉ PYRAMIDY

V Bosně byla objevena největší pyramida na světě . O pyramidách se svět dozvěděl již roku 2005, kdy bosenský antropolog Dr. Sam Osmanagich oznámil světovým médiím svůj objev. Ten se vázal ke skupině kopců v blízkosti města Visoko, ve střední Bosně. Nejednalo se totiž vůbec o kopec, jak si všichni mysleli, ale o jakousi skrytou pyramidu, jež zde byla věky pohřbena.

A není jen tak ledajaká – dokáže léčit lidi svou tajemnou energií. O pyramidách obecně se říká, že dokáží léčit mnohá onemocnění. I proto si někteří pyramidy doma budují ro zdravější spánek, lepší koncentraci nebo i cvičení jógy, která nemá v prazákladě s pyramidami nic společného.

Pyramid se ale v této oblasti nachází více, uvádí se, že celkem devět. Podle badatelů je komplex pyramid v Bosně starý až 12 000 let.

Dnes bosenské pyramidy lákají zdravé i nemocné ze všech koutů světa, a nejen archeologové a vědci, ale i záhadologové se snaží přijít jejich zázračné síle na kloub. Dokonce existují i názory, že zde pyramidy zanechala neznámá civilizace. Jiní dávají egyptské a bosenské pyramidy do souvislosti. A pak existují názory, že by se věhlas bosenských pyramid neměl přehánět, jelikož pyramid jsou po celém světě stovky.

 

bosenské pyramidypyramida-Bosna_Visoko

 

 

 

 

 

 

 

 

SARAJEVO

je srdce Balkánu a hlavní město Bosny a Hercegoviny je městem, kde se východ potkává se západem a které oplývá dlouhou a bohatou historií náboženské a kulturní diverzity. Proto je mu někdy přezdíváno “Evropský Jeruzalém” nebo “Jeruzalém na Balkáně”. Nabízí neuvěřitelně jedinečnou směsici kultur a životního stylu

 

 

Sarajevo 2

 

 

 

 

 

 

 

Co vidět v Sarajevu

Latinska čuprija

Historický Latinský most spojuje centrum přes řeku Miljacka s parkem At Mejdan. Kromě toho, že se jedná o nejstarší most ve městě a kulturní památku, je právě Latinska čuprija tím místem, kde 28. června 1914 Gavrilo Princip spáchal sarajevský atentát na následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este a fakticky tak rozpoutal I. světovou válku.

 

Sarajevo-Old-town-94440439

 

 

 

 

 

 

 

 

Lanová dráha Trebevič

Pohoří Trebevič se vypíná na jižním okraji Sarajeva do výšky kolem 1.600 metrů a prošlo si zajímavou historií. Sláva vrcholu Trebevič kulminovala v roce 1984 během pořádání ZOH, kdy se zde konaly některé soutěže. Pak ale přišla válka, lanová dráha byla zdevastována a Trebevič se tak stal opět jen velmi obtížně dostupným místem. Až v dubnu roku 2018 byla slavnostně otevřena zbrusu nová kabinková lanovka vedoucí na 1100 metrů vysoký vrchol Vidikovac. Dolní stanici najdete v ulici Franjevačka přímo naproti české ambasádě. Z Bašaršije sem dojdete do 5 minut pěšky. Cena:  zpáteční: 20 KM

 

lanovka Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

 

Avaz Twist Tower

Jediný mrakodrap v Bosně a Hercegovině se tyčí do výšky 142 metrů a najdete ho pár desítek metrů od hlavního nádraží. Stavba vytvářející dojem spirálovitého zatočení fasády může posloužit jako alternativní vyhlídka ke kopcům v okolí. Ve 36. patře se totiž nachází pěkná otevřená vyhlídková plošina, vstupné se platí u turniketů v hotovosti a činí 1 KM.

 

mrakodrap Sarajevo

 

 

 

 

 

 

 

Aškenazská synagoga

Podle mnohých tabulek třetí největší synagogu v Evropě a jedinou aktivní v Sarajevu najdete na břehu řeky Miljacka přímo v historickém centru. Stavbu z roku 1902 navrhl český architekt Karel Pařík a je přístupná veřejnosti bez poplatku.

 

Sarajevo_jewish_synagogue

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Most Festina Lente

Latinské přísloví „Festina lente“, tedy „Pospíchej pomalu“ adoptoval za svůj název architektonicky zajímavý most pro pěší spojující Staré město s Akademií výtvarného umění, jejíž tři studenti most navrhli. Uprostřed nad korytem řeky Miljacky vytváří smyčku jako na horské dráze, která slouží zároveň jako přístřešek a zároveň jako místo k posezení. Nabádá pěší, aby se v dnešním uspěchaném světě na chvilku zastavili a užili si pěkného výhledu na okolí.

 

 

festina-lente-1441094336most

 

 

 

 

 

 

 

 

Katedrála Srdce Ježíšova

Největší katedrála v celé zemi sice neuchvátí velikostí, ale o to víc čistým, velmi jednoduchým a zároveň oku lahodícím zdobením interiéru. Chrám postavený v neogotickém stylu v roce 1889 je nejdůležitější církevní stavbou v Bosně a Hercegovině.

 

katedrála 2foto vevnitř katedrála