VELIKONOCE V CHORVATSKU

Ruskamen – AP dům  Miriana & Branko

Není mnoho lidí co se rozhodnou strávit velikonoční prázdniny v Chorvatsku. Ti co se na velikonoce vydají do některé z Chorvatských plážových destinací rozhodně nebudou litovat.

Velikonoce v Chorvatsku

Velikonoce v Chorvatsku

Příroda je zde v dubnu již krásně zelená a svěží a počasí je zároveň již na kraťasy a tričko. Průměrné denní teploty v dubnu se pohybují lehce kolem  20°C.

Na Velikonoce si všichni přejí sluníčko. V mnohých chorvatských městech se na Velikonoce organizují oslavy, řemeslné trhy a tradiční tance v krojích. Na ty, kteří mají raději ticho a klid, už čekají sluncem vyhřáté oblázky na zatím liduprázdných plážích.

  • klimatizované apartmány (možnost vytápění) s možností přistýlky  ( WC se sprch. koutem, vybavený kuchyňský kout, lůžkoviny), terasa, balkon s výhledem na moře
  • česká polopenze podávaná přímo AP domě
  • výlet do Omiše s návštěvou velikonočních trhů + návštěva poutního místa Zakučac
  • možnost fakultativních výletů ( Split, Makarská, Mostar)
  • posezení s chorvatskými přáteli u dobrého vínka – povídání o velikonočních zvycích v Chorvatsku

29.3. – 2.4.2018  (  ČTVRTEK – PONDĚLÍ/ 4 NOCI )

cena: 4 690,- Kč/dosp. osoba       4 090,- Kč/dítě do 15 let

Rámcový program   ( při nepříznivém počasí může být program změněn)

29.3. 2018  odjezd v brzkých ranních hodinách  (cca ve 3 hod. ráno), v podvečerních hodinách příjezd do Ruskamenu, ubytování, večeře

30.3.2018   snídaně,  osobní volno, možnost dalšího fakult. výletu, večeře

31.3.2018  snídaně, výlet do Omiše a poutního místa Zakučac, osobní volno, možnost fakultativního výletu, večeře, společné večerní posezení

1.4. 2018 snídaně, osobní volno, možnost fakultativního výletu, večeře

2.4.2018  po snídani odjezd do ČR, návrat v pozdních nočních hodinách

 

Cena zahrnuje: 4x ubytování s polopenzí, dopravu autokarem, výlet do Omiše, pobytovou taxu, služby delegáta, pojištění CK proti úpadku.

Cena nezahrnuje: pojištění léčebných a úrazových výloh v zahraničí (lze sjednat v CK – 150 Kč/dosp. osoba, 75 Kč/dítě do 18 let), fakultivní výlety

Na tuto akci se nevztahují žádné slevy. Počet míst omezen.

Odečet při vlastní dopravě  – 1500 Kč/osoba

 

Chorvatsko je katolicky založenou zemí a Velikonoce patří k nejdůležitějším náboženským svátkům v roce. Také v Chorvatsku jsou Velikonoce spojeny s půstem, návštěvou kostelů, mnohaletými tradicemi a nakonec i dobrým jídlem.

Tak jako u nás je chorvatský velikonoční zvyk  barvení vajec. Barevnému velikonočnímu vajíčku se v Chorvatsku říká „pisanica“. Vajíčka, symbol nového života, se barví v celém Chorvatsku. Říká se, že nejhezčí jsou v okolí Dubrovníku. Tradičně se barvilo cibulí a červenou řepou do červena, kapustou zase do modra. Vosk se používal pro vytváření ozdob a kreseb. V dnešní době, kdy už nadšení pro umělé barvy klesá, se lidé znovu vracejí k přírodním technikám barvení vajíček.

Nejhezčí pisanica je vyhrazená pro lásku a dává se s větou „toto vajíčko pro polibek dávám“. Méně hezké vajíčko se může využít ve hře „tuckanje“, která spočívá v tom, že se ťukne vajíčko o vajíčko, dokud jedno z nich nepraskne. Prasklé vajíčko ze hry vypadává, to celé může ve hře pokračovat dál.

Velikonoční jídlo

Ráno na Velikonoce je v kostele dlouhá fronta. Na mši každý přinese košík s jídlem. Na konci mše se jídlo světí. Teprve po svěcení se může jíst. Na slavnostním stole je spousta první jarní zeleniny – ředkvičky, mladá cibule a mrkev, dále šunka a samozřejmě vajíčka. Nechybí ani tradiční sladký kulatý chléb „pogača“ – jak se mu říká ve vnitrozemí, nebo „pinca“ – jak se mu říká na pobřeží. Ze stejného těsta se může udělat i copánek. Pogača může byt i slaná, plněná sýrem.